Červen 2017

Transfer první

15. června 2017 v 22:12 | Judita |  Asistovaná reprdukce
IVF jsem absolvovala v červenci 2016.... bylo to nekonečných cca 15 dní píchání si injekcí do břicha, odběrů krve a neustálých kontrol, aby se správně určila dávka léků a na konec i odběr vajíček.
Po odběru nastalo ještě nekonečnějších 6 dní, kdy jsme ob den volali do laboratoře: Jak na tom naše budoucí miminka jsou?
Zbylo jich osm... všem se debralo pár buněk a zamrazili je, následně se čekalo na telefon od lékaře přes genetiku, aby nám sdělil, kolik z těch našich mimč je zdravých.
...
....
......
Když to všechno zkončilo začla jsem se chystat na KET (kryoembryotransfer= přenos embrya ze zkumavky do dělohy), ten nadešel v září.
Ode dne KETu mi byla doporučena neschopenka, na níž jsem také nastoupila... a pro změnu, jsem opět ČEKALA - tentokrát 14 dní, abychom udělali těhotenský test a věděli, zda se embryo chyte, či nikoliv.

Nevím, zda si někdo, kdo tímto neprocházel umí představit jak se cítí žena, která ví, že v sobě právě má shluk buněk, jež se mají zavrtat někde v jejím břiše do něčeho, čemu se říká sliznice.... pokud se tak stane, bude z ženy matka, pokud se tak nestane nebude nic.

Necítíte vůbec nic... tedy víte, že to nemůžete cítit. Ve skutečnosti Vás pořád někde píchá a cítíte různé pachy a říkáte si... HA TO BY MOHL BÝT PŘÍZNAK TĚHOTENSTVÍ... ale pokud jste aspoň trochu realistka, víte, že to tak není.

Čas jsem si občas krátila ležením s rukou na břichu a vyprávěla jsem bublince (tak jsem nazvala své embryo), jak jí u nás bude dobře a ať se hezky zavrtá a vytvoří si u mě v břiše pořádný bungr.

Čtvrtý den jsem nevydržela a udělala si rán těhotenský test, a vida!! Bublinka poslala vzkaz, druhou čárku na testu, bylo to jako by poslala dopis: Ahoj mami, jsem tu, věřte mi, já se držím!!!

A tak se žilo najednou trohu veseleji, bublince jsem věřila a ona každý další den posílala další vzkaz.... a náhle bylo zřejmé, že ta druhá čárka na testu, kterou mi posílá je silnější a silnější. Drží se!
10 den jsem dobrou zprávu oznámila partnerovi a aby bylo vše lékařsky ztrvzeno vyrazila i k lékaři. Prozatím na odběr krve, zatím co odběr krve dopadl fantasticky dobře z práce mě začínali bombardovat telefony:
Co je s tebou? Kdy nastoupíš? Máme hledat náhradu? ....
Nemusím doufám vysvětlovat, že v práci o ničem nevědí - ke svému tajnůstkáření mám své důvody.
Byla jsem na vážkách, co v práci povědět? Nakonec i po dohodě s lékaři jsem ohlásila předpokládaný nástup za 5 dní, až bude znám výsledek druhého odběru krve a správně se vyvíjející plod bude zaznamenán na ultrazvuku.

Ktomu druhému odběru krve už ale došlo za jiných podmínek. Večer před ním jsem začala krvácet a následovalo nepříjemné vyšetření na gynekologické pohotovosti, ještě v noci mi odebrali krev a ráno bylo dle výsledků jasné, že se plod nevyvíjí tak jak by měl, krvácení bylo zřejmě způsobeno jeho odloučením od dělohy. :(

Nezbylo víc, než slzy a smutek...
Naštěstí jsem už byla očekávaná v práci a tak jsem jen narychlo nechala ukončit neschopenku a byla vděčná, že v práci nikdo nic neví a nikdo mě nelituje, ani mi neříká cosi o tom, že jsou ženy, které na tom jsou hůře, než já.

Byli jsme na to s manželem sami a sami jsme se vyrovnali s tím, že ani tentokrát se na nás štěstí neusmálo.

Jeden pokus nevyšel, v mrazáku v centru asistované reprodukce na nás čeká ještě 5 zdravých štěstíček.

Poprvé v expresce

14. června 2017 v 22:31 | Judita |  Expreska
Než jsem do expresky vyrazila snažila jsem se o ní všechno zjistit

Mnoho toho lze zjistit z jejich oficiálního webu a jsou dohledatelné nějaké další diskuze, kde si člověk počte zkušenosti klientek a bývalých klientek....vesměs pozitivní. Jasně, že sem tam někdo taky napíše, že 30 minut je málo a 30 s na pozici ještě méně, ale pozitivní reakce několikanásobně převládají.
Hodně jsem se obávala kolik bude ve fitku lidí a jak se budou atletické holčiny, které si do expresky chodí udržovat své krásné figurky, tvářit na obézní matronu, která se vyžrala do takových rozměrů jako já.... Nezbylo mi než to risknout.

Stačí se zaregistrovat na jejich webu a následně se ozve jedna z trenérek a domluví zkušební trénink zdarma.

A tak se stalo, dokud mne nepřešelo nadšení honem jsem se s trenérkou domluvila na další den a doma rychle, rychle hledala triko a tepláky.

Ráno jsem do tašky přibalila ručník a oblečení na převlečení a vyrazila jsem.

V autobuse mi jaksi došlo, že nebylo moc chytré vzít si boty do tělcvičny na sebe, jelikož normální lidi se asi převlékají až v tělcvičně, aby i ty botky byly čisté Nevinný

Naštěstí, trenérka Míša měla pochopení, snad hlavně proto, že botky byly nové a z autobusu poměrně čisté.

V každém případě, trenérka Míša byla velmi milá...
Chvilku se mě vyptávala na víceméně marketingové záležitosti (jako kde a jak jsem se o Expresce dozvěděla) a pak mi mě vyzvala k samotnému cvičení.

Hezkých 5 minut se mě slečna trenérka snažila rozehřívat, stála naprti mě a společně jsme poskakovaly a běhaly a hopsaly ... a ona se celou dobu usmívala a mě bylo vlastně fajn a pohyb mě bavil. Ikdyž už jsem poslední minutu škemrala, že jsem rozehřátá docela dost.


Postupně jsme si začvičily na každém stroji a následně mi také ukázala různé druhy hopsání na mezistanovištích. Příjemné zjištění bylo hlavně to, že to jde i bez zbytečného namáhání kloubů (z kterého mám strach hlavně kvůli své váze).

Po každém kolečku jsme si s Míšou daly pauzu na pití a nejspíš se Míša ujišťovala, že jsem "v pohodě a stíhám" a nakonec mě pochválila ;) no jak říkám, byla milá!!!

Zvládli jsme s pauzami tuším čtyři kolečka a pak už jsem to vzdala. Míša se se mnou ještě velmi důkladně protáhla a vysvětlila mi, jak je protažení po cvičení důležité.

A já se odvalila do šatny...
Musím zmínit, že mě spoustu věcí potěšilo:
1) Že je kruhový trénink opravdu fyzicky náročný, ale intenzitu si vlastně určuji sama, takže to není nic, co bych nezvládla.
2) Že fitko není nijak plné. Sama jsem tam vysloveně nebyla, ale ve chvíli, kdy ve fitku bylo všeho všudy 7 žen, zahlásila nově příchozí "Téda, tady je dneska narváno"
3) Že i v té šatně jsem vždycky byla sama... Před sprchou jsem dlouho váhala, ze strachu, že mi tam někdo vleze, ale vvážně jsem byla po celou dobu sprchování doma sama.
4) A HLAVNĚ: Že tam nechodí žádné Barbie... bylo tam dost ženskejch s podobnou figurou jako ja, několik žen, které byly o hodně starší než já... prostě: NEBYLO SE PŘED KÝM STYDĚT.

Po sprše jsem se cítila jako nový člověk a kdyby mě už netlačil čas, klidně bych se vrhla na cvičení znnovu.

mmch: odcházela jsem po dvou hodinách, od chvíle kdy jsem do fitka vstoupila.

Dále hubnu

12. června 2017 v 22:42 | Judita |  O mě
Nevzdávám se, zatím vůbec!!

Dloouho jsem teď nepsala, měla jsem k tomu důvod, který Vám jistě brzy vysvětlím.

Ale abych popsala aspoň ve zkratce jak se mi hubne.

Cvičení :
v expresce jsem byla 4 x ... poslední týden ne, ale ve středu už se chystám, moc se mi tam líbí.

Váha:
dle zápisků:
27.5. 2017 - 103,5
3.6.2017 - 102,8
10.6.2017 - 102
není to tedy ani z daleka 1 kg týdně jako dříve, ale mám li uvést nějakou výmluvu... měla jsem toh teď dost, bylo méně času na pohyb... a hlavně já si z toho nic nedělám!! Myslím, že je skoro jedno jestli hubnu 100 deka nebo 80 deka týdně ;)
ale slibuji, budu na sebe zase přísnější.

No brzy se ovzu, kromě jinéh mě teď trochu trápí i technika... nemám pořádnu klávesnici na které se dá psát.

Možnosti a má cesta asistovanou reprodukcí

12. června 2017 v 22:33 | Judita |  Asistovaná reprdukce
Má cesta rozhodně není ještě u konce, ale abych to trošku shrnula...:


(všechno samozřejmě je, bylo a bude trochu složitější, zde to chci hlavně zjednodušit a vysvětlit, těm kteří vůbec netuší o co se jedná)

Začali jsme se s mým manželem snažit o potomka již před čtyřmi lety a po půl roce nás čekala první hádka, zda se daří nebo ne... (Já měla pocit, že ne. Můj muž byl toho názoru, že času je ještě dost)


Následně, asi po 9 měsících snažení jsem poprvé otěhotněla.
Radost byla obrovská, boužel však brzy skončila velmi smutně, cca v 6. týdnu se ukázalo, že se plod v děloze adekvátně nevyvíjí a já následně spontánně odkrvácela.

Lékař mi pak zjistil zvýšený prolaktin (hormon mimo jiné zajišťující tvorbu mateřského mléka, ale hlavně se při jeho zvýšení obvykle nedaří otěhotnět). Následovala léčba, nejen tohoto hormonu, ale také stimulace vaječníků ke tvorbě vajíček a řízená ovulace.

Na konec jsem na těchto lécích byla téměř rok a rok se znovu nedařilo otěhotnět.
Po roce jsme s manželem přešli do CAR (centra asistované reprodukce), kde nám vysvětlili vlastně dvě možnosti :

Přímo umělé oplodnění
při němž si žena několik dnů píchá do břicha hormony, jejichž cílem je nabudit vaječníky, aby vytvářeli spousty a spousty vajíček, které se následně v narkóze ženě odeberu a pak oplodní spermiemi muže.
Poté se čeká 3-5 dní zdali se podaří vytvořit kvalitní embryo, to se pak vrátí do dělohy, kde se může (a také nemusí) začít vyvíjet.

Na IVF, což je odborná zkratka pro umělé oplodnění, má žena nárok pouze max. 4 x za život, pak si jej musí celé platit (cena je cca 75 tisíc). I pokud na něj žena má nárok, doplácí léky a některé další nadstandardní procedury, cena je pak různá od 10-cca50 tisíc.

Inseminace
Při níž se pouze dohlíží (či léky trochu povzbudí), jak a kdy probíhá u ženy ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) a v této době odevzdá muž spermie, které se prohlédnou a vyčištěné ve správný čas vstříknou ženě do dělohy(spermie se pak samy musí probojovat vejcovody k vajíčku).
Kde následně probíhá spojení spermie a vajíčka naprosto přirozeně bez zásahu lékařů a (snad) se vytváří samo vhodné embryo.
Inseminace je vlastně jen náhradou za časovaný sex.

Na IUI, což je odborná zkratka pro inseminaci, má žena nárok 6x za rok a nedoplácí nic. Pokud by jej však chtěla i mimo úhradu zdravotní pojišťovny je cena cca 1500-3000 kč.


Zvolili jsme tedy Inseminaci, pro začátek, podle lékařů by nám mohla pomoci, neboť je možné, že spermie mají problém dostat se v pořádku do dělohy.

A výsledek?
Nakonec jsme využili jen tři pokusy, ze dvou z nich se podařilo otěhotnět, vždy však těhotenství během prvních 10. týdnů zaniklo a já spontánně odkrvácela.

A po nich nezbylo, než zkusit samotné umělé oplodnění.

Po mém posledním ZT (zamlklém těhotenství) navrhla lékařka udělat genetické, imunologické a hysteroskopické vyšetření. Všechna vyšetření dopadla dobře, avšak i tak, jsme zkusili požádat pojišťovnu o schválení pokusu IVF s genetickým vyšetřením embryí.
( při něm se vytvořenému embryu v laboratoři odebere vzorek, který se nechá vyšetřit. Často se tak objeví, že některá embrya nejsou v pořádku a tato chyba je následně důvodem nezdarů v těhotenství.)

Jak jsme tedy dopadli?
Během stimulace léky, která trvala přes 13 dní, mi následně bylo odebráno 15 vajíček, 10 z nich bylo zralých a podařilo se osm oplodnit. Ze všech vznikla embrya a z nichž se podařilo vyšetřit sedm a šest je naprosto v pořádku. To osmé se vyšetřit nepodařilo, ale statistika říká, že by mohlo být také v pořádku.

Následují už jen kryoembryotransfery .... celkem jednoduchý zákrok podobný klasickému gynekologickému vyšetření, při němž se (rozmražená) embrya vloží do dělohy a čeká se, zda se zahnízdí a začnou vyvíjet.

Nebudu napínat IVF jsem abslvovala loni, již mám za sebou dva transfery při nich mi bylo vloženo vždy jedno embryo. Pokaždé se uchytilo... a následně během nejbližších týdnu přestalo vyvíjet. :(

Co je Expreska

1. června 2017 v 21:34 | Judita |  Expreska
K expresce nepatří jednotné číslo!


Expreska je soustava (mini) fitnes center. Je jich několik zejména v Praze, ale i třeba v Olomouci, Brně nebo Kladně...
Jsou specifická tím, že jsou jen pro ženy (nesmí tam tedy žádný muž) a cvičení v nich není jako v běžných posilovnách volné, ale probíhá stylem kruhového tréninku.


Proč Expreska?
Protože (alespoň jejich reklama tak praví), stačí 30 minut, třikrát týdnně a časem bude viditelný efekt.

Proč jsem si já Expresku vybrala?
1) je dobře dopravně dostupná
2) během jejich kruhového tréninku jsem na jednom stanovišti pouze 30s, to snad vydržím
3) v té kam chodím, snad nepotkám nikoho známého
4) mají otevřeno skoro celodenně a není třeba se objednávat.
5) třicet minut je čas, který jsem schopná ob den sama sobě věnovat. (níže se však dozvíte, že 30 min. na Expresku opravdu nestačí).

Dlouho jsem váhala, ale nakonec jsem se rozhodla (zejména po shození prvních několika kil), že je čas začít se i hýbat a jelikož raději umřu, než bych popoběhla a do posilovny mě taky nikdo nedostane... řekla jsem si, že bude čas zkusit tohle.

O co jde?

Ty stroje co vidíte na fotografii nahoře, jsou (jak jsem se dočetla) stejné stroje, které se v německu používají k rehabilitačním účelům, tudíž po nich asi svalová hmota dvaktát moc neporoste, ale já doufám, že k aerobnímu cičení jsou super.
Strojů je osm a vy máte vždy 30s si na nich zařídit. (Zátěž je způsobem nastavitelná velmi snadno, takže si užije asi každý).
Stroje jsou hydraulické, takže při jakémkoliv pohybu kladou nějaký druh odporu.
No a mezi stroji jsou takzvané mezi stanice na nichž hopsáte a snažíte se udržet tepovku ... taky 30s.

No a kromě samotného cvičení pro Vás má Expreska i nějaké další výhody...

1) trenérku, která s vámi je kdykoliv ochotná cvičit
2) přímo na místě nějaký ten základní výběr pití a případně protejnů
3) spoustu doplňkových druhů pohybu,
4) můžete chodit cvičit do kretékoliv expresky v ČR

Podle mě, má Expreska jen jednu nevýhodu...
A tou je cena...
Hned po první návštěvě se musíte upsat a to nemalou částkou na sice dlouhou dobu, ale i tak.
Za roní členství zaplatíte něco kolem 8000 korun.
To jsem po dohodě s přítelem odmítla, a pořídila 3 měsíční členství, sic za 3500, ale za pokus to hold stojí.

Jak se mi v Expresce daří, budu psát později...

Nakonec přidám jen fotky zákulisí Expresky, které nikde z žádných webovek pořádně nevyčtete...
V Expresce je všechno poměrně příjemné, jediné co by podle mého mohlo být lepší, by bylo soukromí ve sprchách (opravdu, se musím před odchodem z fitka vysprchovat... jinak bych se nesnesla)... Sprchy od 訚atny odděluje jen závěs a není možnost se vysvléci a obléci v soukromí.
Ale jinak, fén, šampon, deodorant... všechno je k dispozici.