Možnosti a má cesta asistovanou reprodukcí

12. června 2017 v 22:33 | Judita |  Asistovaná reprdukce
Má cesta rozhodně není ještě u konce, ale abych to trošku shrnula...:


(všechno samozřejmě je, bylo a bude trochu složitější, zde to chci hlavně zjednodušit a vysvětlit, těm kteří vůbec netuší o co se jedná)

Začali jsme se s mým manželem snažit o potomka již před čtyřmi lety a po půl roce nás čekala první hádka, zda se daří nebo ne... (Já měla pocit, že ne. Můj muž byl toho názoru, že času je ještě dost)


Následně, asi po 9 měsících snažení jsem poprvé otěhotněla.
Radost byla obrovská, boužel však brzy skončila velmi smutně, cca v 6. týdnu se ukázalo, že se plod v děloze adekvátně nevyvíjí a já následně spontánně odkrvácela.

Lékař mi pak zjistil zvýšený prolaktin (hormon mimo jiné zajišťující tvorbu mateřského mléka, ale hlavně se při jeho zvýšení obvykle nedaří otěhotnět). Následovala léčba, nejen tohoto hormonu, ale také stimulace vaječníků ke tvorbě vajíček a řízená ovulace.

Na konec jsem na těchto lécích byla téměř rok a rok se znovu nedařilo otěhotnět.
Po roce jsme s manželem přešli do CAR (centra asistované reprodukce), kde nám vysvětlili vlastně dvě možnosti :

Přímo umělé oplodnění
při němž si žena několik dnů píchá do břicha hormony, jejichž cílem je nabudit vaječníky, aby vytvářeli spousty a spousty vajíček, které se následně v narkóze ženě odeberu a pak oplodní spermiemi muže.
Poté se čeká 3-5 dní zdali se podaří vytvořit kvalitní embryo, to se pak vrátí do dělohy, kde se může (a také nemusí) začít vyvíjet.

Na IVF, což je odborná zkratka pro umělé oplodnění, má žena nárok pouze max. 4 x za život, pak si jej musí celé platit (cena je cca 75 tisíc). I pokud na něj žena má nárok, doplácí léky a některé další nadstandardní procedury, cena je pak různá od 10-cca50 tisíc.

Inseminace
Při níž se pouze dohlíží (či léky trochu povzbudí), jak a kdy probíhá u ženy ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) a v této době odevzdá muž spermie, které se prohlédnou a vyčištěné ve správný čas vstříknou ženě do dělohy(spermie se pak samy musí probojovat vejcovody k vajíčku).
Kde následně probíhá spojení spermie a vajíčka naprosto přirozeně bez zásahu lékařů a (snad) se vytváří samo vhodné embryo.
Inseminace je vlastně jen náhradou za časovaný sex.

Na IUI, což je odborná zkratka pro inseminaci, má žena nárok 6x za rok a nedoplácí nic. Pokud by jej však chtěla i mimo úhradu zdravotní pojišťovny je cena cca 1500-3000 kč.


Zvolili jsme tedy Inseminaci, pro začátek, podle lékařů by nám mohla pomoci, neboť je možné, že spermie mají problém dostat se v pořádku do dělohy.

A výsledek?
Nakonec jsme využili jen tři pokusy, ze dvou z nich se podařilo otěhotnět, vždy však těhotenství během prvních 10. týdnů zaniklo a já spontánně odkrvácela.

A po nich nezbylo, než zkusit samotné umělé oplodnění.

Po mém posledním ZT (zamlklém těhotenství) navrhla lékařka udělat genetické, imunologické a hysteroskopické vyšetření. Všechna vyšetření dopadla dobře, avšak i tak, jsme zkusili požádat pojišťovnu o schválení pokusu IVF s genetickým vyšetřením embryí.
( při něm se vytvořenému embryu v laboratoři odebere vzorek, který se nechá vyšetřit. Často se tak objeví, že některá embrya nejsou v pořádku a tato chyba je následně důvodem nezdarů v těhotenství.)

Jak jsme tedy dopadli?
Během stimulace léky, která trvala přes 13 dní, mi následně bylo odebráno 15 vajíček, 10 z nich bylo zralých a podařilo se osm oplodnit. Ze všech vznikla embrya a z nichž se podařilo vyšetřit sedm a šest je naprosto v pořádku. To osmé se vyšetřit nepodařilo, ale statistika říká, že by mohlo být také v pořádku.

Následují už jen kryoembryotransfery .... celkem jednoduchý zákrok podobný klasickému gynekologickému vyšetření, při němž se (rozmražená) embrya vloží do dělohy a čeká se, zda se zahnízdí a začnou vyvíjet.

Nebudu napínat IVF jsem abslvovala loni, již mám za sebou dva transfery při nich mi bylo vloženo vždy jedno embryo. Pokaždé se uchytilo... a následně během nejbližších týdnu přestalo vyvíjet. :(
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama